Pierwsza praca po studiach! Ile powinien trwać urlop?

Czterdziestolatek, modny serial komediowy prl-owskiej Polski. Główny bohater, mgr inż. Stanisław,  przedstawiany jako stateczny, ułożony człowiek idealnie wpisuje się w socjalistyczną rzeczywistość. W dzisiejszych czasach wielu ludzi w wieku Stanisława wyjeżdża na festiwale, słucha techno i zajada się fastfoodami z foodtrucków. No i niestety kryzys wieku średniego poprzedza kryzys ćwierćwiecza. Pojawiają się egzystencjalne rozterki, związane są z koniecznością podjęcia życiowej decyzji pt.: ” Co dalej?”

Dwudziestopięciolatkowie kończą studia, nie mają doświadczenia zawodowego, nie myślą o zakładaniu rodziny, często mieszkają jeszcze z rodzicami. W związku z tym ostatnim i z popularnością tego zjawiska, we Włoszech, dorosłe dzieci zyskały miano bamboccioni. Przykładem takiej osoby jest właśnie Paula. W listopadzie rozpoczęła swoją pierwszą w życiu pracę, w branży e-commerce, w firmie swojej przyjaciółki Olgi i nawiasem mówiąc- za jej namową.

Kiedy w firmie zaczęto planować urlopy na sylwestra a dziewczyny z działu wspólnie podjęły się organizacji grudniowego wyjazdu na narty, między Paulą a Olgą zrobiło się burzliwie. Paula nie rozumiała dlaczego kończąc ten sam kierunek studiów co koleżanki, również pracując na umowie o pracę, nie wykorzystując jeszcze żadnego dnia urlopu przypadało jej tylko 2 dni a innym znacznie więcej.

Olga jasno wyjaśniła jej ile powinien trwać urlop: podejmując pracę po raz pierwszy w życiu nie możesz liczyć na to, że będzie przysługiwało ci tyle samo urlopu co osobom, które dłużej pracują a zwłaszcza, które pracują kilkanaście lat. Decydując się na pracę nie możesz zakładać też, że w pierwszych dniach będziesz chciała wziąć wolne. Sprawiedliwym jest więc, że urlop liczy się w twoim przypadku proporcjonalnie do czasu, który przepracowałaś.

A teraz zobacz, będąc w firmie od listopada dopiero po przepracowaniu pełnego miesiąca, czyli na początku grudnia będą ci przysługiwać w zaokrągleniu 2 dni urlopu ( dokładnie 1,66 co wynika z obliczeń). Na takiej samej zasadzie nabywałabyś urlop w każdym kolejnym miesiącu, pierwszego roku twojego zatrudnienia ale  w tym przypadku, kolejnym miesiącem po grudniu jest styczeń a więc nowy rok i wtedy nabędziesz już prawo do pełnego urlopu 20 dniowego (gdybyś pracowała dłużej niż 10 lat miałabyś tych dni 26). Liczba 1,66 wzięła się z prostego wyliczenia 20 x 1 : 12  ( wymiar urlopu x przepracowany 1 miesiąc : 12 miesięcy w roku)

Jak już wspomniałam wcześniej, staż pracy wpływa na wymiar urlopu czyli ilość dni urlopowych.  Może ich być 20 albo 26. W twoim przypadku będzie to 20 dni bo mimo, że masz ukończone studia a nie pracowałaś w tym czasie, do stażu urlopowego dolicza ci się 8 lat, no więc brakuje ci 2 lat do przekroczenia 10 lat stażu pracy aby być uprawnioną do 26 dni urlopu.

Odpowiadając na pytanie ile powinien trwać urlop: jeśli  podejmujesz prace po raz pierwszy w życiu urlop w pierwszym roku zatrudnienia liczy się proporcjonalnie do przepracowanego okresu lub do okresu na umowie jeśli nie jest to pełny rok. W późniejszym czasie, jeśli uwzględniając doliczenia okresu nauki wg kodeksu pracy nadal nie masz stażu pracy 10 lat przysługiwać Ci będzie 20 dni, jeśli wychodzi ci ponad 10 lat będzie to już 26 dni.