Połączenie prowadzenia działalności i pracy na etacie – zalety i ograniczenia

Dla wielu przedsiębiorców połączenie prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na etacie może okazać się ciekawym rozwiązaniem – niesie ono za sobą wiele korzyści związanych zarówno z samorozwojem, jak też prawem i finansami. Warto jednak być świadomym, że opcja ta niesie za sobą pewne ograniczenia. Jakie są jej zalety, a kiedy nie warto się na nią zdecydować?

Kiedy warto połączyć prowadzenie działalności i pracę na etacie?

Osoba łącząca prowadzenie działalności i pracę na etacie ma możliwość samodzielnego kreowania swojego rozwoju zawodowego – podejmuje decyzje, zapewniając sobie poczucie bezpieczeństwa oraz stabilizacji. Przedsiębiorca taki może pozwolić sobie na ryzyko podczas prowadzenia swojej firmy, gdyż jeśli coś pójdzie nie po jego myśli, kryzys przetrwa dzięki środkom uzyskanym dzięki pracy na etacie.

Warto też pamiętać, że pracując na etacie, łatwiej jest uzyskać kredyt – nie ma wówczas problemu z udokumentowaniem stałego środka dochodu. Ponadto pracownik taki może korzystać z płatnego urlopu, dzięki czemu uzyskuje dochód nawet podczas pobytu na wakacjach.

Połączenie prowadzenia działalności i pracy na etacie – jakie są ograniczenia?

Mimo że połączenie prowadzenia działalności i pracy na etacie niesie za sobą wiele korzyści, wprowadza również pewne ograniczenia. Przedsiębiorca jest w tym przypadku zmuszony do opłacania składki zdrowotnej z obu tytułów. Należy też pamiętać, że prowadzenie firmy wiąże się z dodatkowymi formalnościami – należy mieć na uwadze regularne płacenie podatków i składek na ubezpieczenia. Dodatkowo, przedsiębiorca wykonujący czynności na rzecz byłego pracodawcy, nie może korzystać z małego ZUS-u oraz rozliczenia podatkiem liniowym.

Zobacz też:

odprawa dla pracownika

badania wstępne do pracy

okres próbny