Praca w nocy a wynagrodzenie

Piotrek otrzymał propozycje pracy, która ze względu na swoją specyfikę wymaga dyspozycyjności pracownika w różnych porach dnia. Konieczność pracy w późnych godzinach budzi jednak jego wątpliwości. Bardzo zależy mu na podnoszeniu swoich kwalifikacji i budowaniu efektownego CV ale nie mniej ważne jest dla niego życie osobiste.

Praca w nocy, w czasie kiedy człowiek najlepiej się regeneruje, kiedy wszyscy znajomi już dawno odpoczywają, kiedy zwykle ogląda się ulubione seriale a perspektywa powrotów  nocnymi autobusami jest bardzo realna- nie napawa optymizmem. Zastanawiając się nad przyjęciem oferty Piotrek szukał odpowiedzi na pytanie, czy niedogodności będą w jakiś sposób rekompensowane.

Zawsze dla podjęcia właściwej decyzji służy pomocą rozsądny Marek. Odbierając telefon od Piotrka wypowiedział się entuzjastycznie:  Jeśli otrzymana oferta to stosunek pracy- czyli umowa o pracę- to przysługują Ci kodeksowe prawa, a wszelkie regulaminy pracodawcy nie mogą być od nich mniej korzystne. Praca w godzinach od 21:00 do 7:00 traktowana jest przez Kodeks pracy jako praca w porze nocnej.  Jeżeli według grafiku, praca w nocy obejmie choćby 3 godziny np. do północy, będziesz mógł uznać, że pracujesz w porze nocnej. Podobnie jest jeśli w twoim okresie rozliczeniowym pracowałbyś w tych określonych godzinach przynajmniej przez 1/4 całego czasu. W obu przypadkach przysługuje ci  dodatek do wynagrodzenia-  za każdą godzinę pracy w tej porze należy doliczyć wysokość 20% stawki godzinowej wynikającej z  minimalnego wynagrodzenia.  Jeżeli wykonywałbyś pracę  poza zakładem pracy dodatek mógłby przyjąć formę ryczałtu. 

Bardzo możliwe, że pracodawca w swoim regulaminie wskazuje inne formy rekompensaty za pracę w porze nocnej. Może to być np. bezpłatny posiłek czy transport z pracy. Nie może jednak pomijać przepisów Kodeksu pracy, który gwarantuje ci dodatek pieniężny za pracę w porze nocnej a ponadto wskazuje krąg osób niemogących pracować w tej porze.