Praca w trakcie pobierania renty

Anka jest na ostatnim roku dziennych studiów. Pisanie magisterki nieznacznie ją absorbuje bo wybrała temat, który w pełni ją fascynuje. Mniejsza ilość zajęć w planie zmotywowała ją także do poszukiwania pracy.  Uznając, że spore doświadczenie nabyte na wielu praktykach i stażach musi wreszcie zaprocentować, postanowiła, że od teraz zacznie zarabiać sensowne pieniądze.

Dobrym impulsem do przeglądania ofert pracy było również wielkie rozczarowanie pustą skarbonką, kiedy to poszukiwała kilku monet na zamówienie pizzy. Ciągle pamięta też, że obiecała sobie podróż do Izraela.

Kiedy znalazła interesującą ofertę pracy, która gwarantowała jej elastyczny grafik a wynagrodzenie było zaskakująco satysfakcjonujące, pojawił się znaczący problem…

Anka, przez cały okres studiów utrzymywała się z renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Również w tym roku, decyzją ZUS, do końca roku akademickiego, który właśnie się rozpoczął, Anka będzie  otrzymywać środki do 10 dnia każdego miesiąca. Dodatkowo, w trakcie roku akademickiego Anka będzie obchodziła 25 urodziny, a co do zasady świadczenie to przysługuje maksymalnie do tego wieku więc planuje złożyć pismo do ZUS o przedłużenie renty w związku z kontynuowaniem nauki na ostatnim roku. Świadczenie wtedy przedłuży się do końca roku akademickiego, w którym Anka osiągnęła wiek 25 lat.  Z jednej strony wewnętrzna chęć samorealizacji a z drugiej wygoda, leżąca w naturze ludzkiej, w konfrontacji ze sobą zrobiły niezły miszmasz w głowie Anki.

Nie wiedząc czy można jednocześnie pracować i otrzymywać pieniądze od ZUS, Anka ze zdrowym kręgosłupem moralnym  zadzwoniła do swojej przyjaciółki ze studiów, która jest biegła w tematach ubezpieczeń społecznych. Odpowiedź okazała się klarowna:  ZUS wyróżnia 3 rodzaje rent. Występuje renta z tytułu niezdolności do pracy,  renta socjalna czy właśnie jak w twoim przypadku renta rodzinna. Do każdej z nich możesz dorabiać ale kwota renty może ulegać zmniejszeniu albo przestać być wypłacana (będzie zawieszona) kiedy twój przychód przekroczy wskazane przez ZUS progi. Jeżeli ich nie przekraczasz spokojnie możesz podejmować dowolną pracę nie obawiając się, że świadczenie przestanie być wypłacane. Musisz jednak wiedzieć, że oprócz umów o pracę, zlecenia czy o dzieło, również np. działalność za granicą a nawet stypendium sportowe może zmniejszyć lub zawiesić rentę. Jeśli natomiast uzyskany przez ciebie przychód nie przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – będzie wypłacana renta w pełnej wysokości. Jeśli jednak wyniesie on ponad 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie więcej niż 130% to renta zostanie odpowiednio zmniejszona. Jeżeli jednak przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia renta zostanie zawieszona- nie będzie wypłacana.

Możesz sama przekalkulować jak wybrana przez ciebie praca w trakcie pobierania renty wpłynie na wysokość tego świadczenia.  Obecnie, wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wynosi  – 4220,69 zł  (za II kwartał 2017 r.)